BIGBANG

BIGBANGG-DRAGONTAEYANGTOPDAESUNGSEUNGRI

bigbang bio

بیگ بنگ یک گروه از کره جنوبی است که زیر نظر شرکت بزرگ سرگرمی YG فعالیت دارد. این گروه متشکل از جی دراگون، ته یانگ، تاپ، ده سونگ و سونگری می باشد و از۱۹ آگوست سال ۲۰۰۶ شروع به کار کردند. این گروه در داشتن موسیقی منحصر به فرد و استایل فوق العاده در فشن شهرت دارند. اعضای گروه همگی در ساخت و آهنگسازی آهنگ های خودشون نقش دارند، به خصوص لیدر گروه، جی دراگون، که موجب شده تمام منتقدین عرصه ی موسیقی لب به تحسین این گروه بپردازند.

شهرت گروه با آهنگ موفقشون Lies بالا گرفت که این آهنگ در رده ی اول تمامی چارت های موسیقی به مدت هفت هفته متوالی قرار داشت. آلبوم های منتشر شده ی بعدیشون Hot Issue و Stand Up نیز موفقیت بالایی داشتند که دربردارنده ی آهنگ های موفقی چون Last Farewell و Haru Haru بودند.

از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۰۸، بیگ بنگ جایزه های بسیاری را دریافت کرد، از جمله “بهترین گروه مرد”، “بهترین آهنگ سال”، “بهترین هنرمند سال” و همینطور جایزه ی گرند موسیقی سئول.

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ بیگ بنگ فعالیت های خودشون را در ژاپن نیز گسترش دادند، و در رای گیری ها به عنوان گروه کره ای انتخاب شدند که ژاپنی ها دوست دارند بیشتر نظاره گر آنها باشند. آنها اولین گروه خارجی بودند که جایزه ی گروه تازه وارد را از شبکه ی ژاپن و جایزه ی هنرمند تازه وارد را از MTV ژاپن دریافت کردند. هم زمان با فعالیت های گروهی خودشون در ژاپن، اعضا فعالیت های تکی خودشون را نیز آغاز کردند.

جی دراگون، ته یانگ، ده سونگ و سونگری آلبوم های تکی خود را منتشر کردند. جی دراگون و تاپ نیز با همکاری یکدیگر تحت عنوان GD&TOP آلبومی را منتشر کردند. سونگری و ده سونگ هر دو در سریال و موزیکال نقش داشتند. تاپ نیز یک ستاره ی فیلم شد که از همگان به شدت تحسین شد. ده سونگ همچنین در بسیاری از برنامه های تلویزیونی پر طرفدار نقش پر رنگی داشت.

بعد از تقریبا دو سال وقفه در کره، بیگ بنگ بالاخره در سال ۲۰۱۱ آلبوم موفق دیگری را با عنوان Tonight منتشر کرد. هر چند مدت زمان اجرا برای این آلبوم متوقف شد، به دلیل پاره ای از مسائل حقوقی و قانونی که اعضا با آن مواجه شدند. در نوامبر ۲۰۱۱ بیگ بنگ به نمایندگی از منطقه ی آسیا و اقیانوس آرام، برنده ی جایزه ی Worldwide Act درMTV Award 2011 اروپا شد، بعد از ۶ ماه این اولین بار بود که اعضای گروه در کنار یکدیگر دیده می شدند. در ۲۰۱۲، بیگ بنگ پنجمین مینی آلبوم خودشون را با عنوان Alive در کره و ژاپن منتشر کردند، این مینی آلبوم قبل از شروع اولین تور جهانیشون که در ۲۰۱۲ انجام شد منتشر شد.

تاریخ:

۲۰۰۰ – ۲۰۰۵: تشکیل گروه

pre-debut

قبل از معرفی گروه، بعضی از اعضا در عرصه ی موسیقی معرفی شده بودند. جی دراگون و ته یانگ اولین کسانی بودند که زیر نظر شرکت بزرگ YG در ۱۱ سالگی کارآموز شدند. آنها در موزیک ویدئوی A-YO گروه جینوشان به عنوان ورژن بچه ی آنها ایفای نقش کردند. با تجربه ی حضور در موزیک ویدئوی هیپ هاپ، هر دو بچه تصمیم گرفتند که وارد شرکت YG شوند، با اینکه حتی در ابتدا از طرف شرکت رد شدند. این دو نفر با اسم GDYB دو آهنگ منتشر کردند، و گاهی اوقات در آهنگ ها و موزیک ویدئو های دوستان هم شرکتی خود مثل ویسونگ، گومی، ماستا وو و سِوِن همکاری داشتند. یکی از معروف ترین آهنگ آنها Unfold to Higher Place بود که با همکاری پِری و گومی منتشر شده بود. جی دراگون همچنین در فعالیت های گروهی شرکت وای جی که همه ی اعضای شرکت بودند نیز حضور پیدا می کرد. این دو کارآموز جوان تصمیم داشتند که به همراه یکدیگر آلبوم منتشر کنند، اما توسط شرکت کنار گذاشته شدند تا به عنوان اعضای یک گروه بزرگ تر معرفی شوند.

تاپ به عنوان یک رپر زیرزمینی با اسم Tempo فعالیت داشت. یکی از معروف ترین آهنگ های وی در آن زمان Buckwild نام داشت که با همکاری NBK Gray بود. جی دراگون با تاپ که یکی از دوستای دوران بچگی او بود تماس گرفت و او را از عضوگیری شرکت برای گروه پسر مطلع ساخت. آن دو چند دمو تهیه کردند و آن را برای یانگ هیون سوک، رئیس شرکت فرستادند که بعد از تاپ خواست تا در مصاحبه شرکت کند. با این وجود وی به دلیل داشتن اضافه وزن رد شد. اما شش ماه بعد، بعد از کم کردن وزن پذیرفته شد. گفته شده تاپ ۲۰ کیلوگرم در عرض ۴۰ روز کم کرد.

سونگری لیدر یک گروه رقص محله ی خود، در گوانگجو بود. او اولین بار در برنامه ی Mnet Battle Shinhwa حضور پیدا کرد، برنامه ای که در آن اعضای گروه شینهوا به دنبال افرادی بودند که نسل بعدی گروه شینهوا را بسازند. مهارت کم او در خوانندگی باعث شد تا از ۴ نفر برتر کنار گذاشته شود. او بعدها برای شرکت وای جی مصاحبه داد و به عنوان کارآموز پذیرفته شد، اما در مستند بیگ بنگ، مشخص شد که او در وضعیت خوبی برای ماندن در گروه، قرار نداشت، اما بعدها، او یانگ هیون سوک را تحت تاثیر قرار داد و ماندگار شد. در آن زمان سونگری با یکی دیگر از کارآموزها به نام هیون سونگ (عضو گروه Beast) که از بیگ بنگ کنار گذاشته شد در رقابت بود. هیون سونگ با نام So-1 که در کره ای به معنای آرزو هست در ۱۰ قسمت از ۱۱ قسمت مستند بیگ بنگ حضور داشت اما در قسمت آخر از گروه کنار گذاشته شد چون یانگ هیون سوک این نظر را داشت که وی در آن زمان آمادگی لازم را پیدا نکرده بود و به زمان بیشتری نیاز داشت.

ده سونگ در مصاحبه قبول شد. او به داشتن مهارت فوق العاده بالا در خوانندگی معروف بود. او زیر نظر ویسونگ آموزش دید. قبل از معرفی بیگ بنگ، تارهای صوتی وی به دلیل فشار زیاد بر روی آنها اشکال پیدا کرد.

۲۰۰۶ – ۲۰۰۷: معرفی

Style: "70's look"

بیگ بنگ در ۱۹ آگوست ۲۰۰۶ در در سالن آرنا ژیمناستیک سئول از طریق کنسرت خانواده وای جی معرفی شد. در ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۶ گروه اولین اجرای معرفی خودشون را در تلویزیون داشتند.

در ادامه ی اجراهاشون اولین سینگل گروه به نام بیگ بنگ منتشر شد. این سینگل شامل آهنگ های We Belong Together با همراهی پارک بوم، A Fool’s Only Tears و This Love (این آهنگ برگرفته از یکی از آهنگ های گروه راک آمریکایی Maroon 5 است که توسط خود جی دراگون نوشته شد و به اجرا در اومد) بود. ۴۰،۰۰۰ کپی از این سینگل به فروش رسید. دومین سینگل BIGBANG Is VIP بود که در سپتامبر منتشر شد و ۳۲،۰۰۰ نسخه از آن به فروش رسید. آخرین سینگل آنها BIGBANG 03 بود که چیزی حدود ۴۰،۰۰۰ کپی از آن به فروش رسید. در آخر دسامبر سال ۲۰۰۶ بیگ بنگ اولین کنسرت خودشون را با عنوان The Real برگزار کردند. بعد از آن آلبوم معرفی خودشون را با عنوان Since 2007 منتشر کردند که تا آخر ماه فوریه سال ۲۰۰۷ چیزی حدود ۴۸،۰۰۰ کپی از آن فروخته شد.

 

۲۰۰۷ – ۲۰۰۸: دستیابی به موفقیت های پی در پی و معرفی در ژاپن

always

در ۸ام فوریه ۲۰۰۷ بیگ بنگ آلبوم زنده ی کنسرت خودشون را منتشر کردند، که ۳۰،۰۰۰ کپی از آن تا آخر سال به فروش رسید. گروه همچنین تور Want You خودشون را در پنج شهر اینچون، دِگو، چانگ وُن، جونجو و بوسان آغاز کردند. اولین مینی آلبوم آنها Always نیز در سال ۲۰۰۷ منتشر شد که موجب تحولاتی در گروه شد. در ادامه ی ساخت و نوشتن آهنگ، گروه تصمیم گرفت که کنترل بیشتری بر روی آهنگها داشته باشند. جی دراگون کار ساخت و تنظیم بیشتر آهنگ ها را برای اولین مینی آلبوم بر عهده گرفت که از معروفترینش میتوان به آهنگ Lies اشاره کرد که آهنگ اصلی آلبوم بود و سر و صدای زیادی به پا کرد، و اولین آهنگ پر طرفدار شد. از این مینی آلبوم به تنهایی ۸۷،۰۰۰ نسخه به فروش رسید.

دومین مینی آلبوم آنها، Hot Issue در همان سال منتشر شد، که موفقیت آنها با آهنگ اصلی Last Farewell ادامه پیدا کرد. این آهنگ در همه ی چارت ها برای هشت هفته در صدر قرار گرفت. این آهنگ همچنین از طرف Cyworld به عنوان بهترین آهنگ ماه انتخاب شد. گفته شده بلیت های کنسرت BIGBANG Is Great در کمتر از ۱۰ دقیقه کاملا به فروش رسید.

در ادامه ی موفقیت ها آنها با انتشار مینی آلبوم خودشون، گروه جایزه های بسیاری را دریافت کرد، از جمله جایزه ی بهترین هنرمند سال و بهترین آهنگ سال از Mnet Asian Music Award سال ۲۰۰۷٫ بعد از آن، آنها جایزه ی بهترین هنرمند سال را از ۱۷امین جشنواره ی موسیقی سئول دریافت کردند. گروه چیزی حدود ۱۰٫۶ میلیون دلار تا آخر سال بدست آوردند.

stand up

در پایان سال ۲۰۰۷ بیگ بنگ جرأت به خرج داد و کار خودش را ورای کشور کره و به ژاپن گسترش داد. اولین شبه آلبومی که در ژاپن منتشر کردند For The World نام داشت که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، و بدون تبلیغ خاصی در رده ی دهم چارت Oricon قرار گرفت. گروه همچنین در سالن JCB در توکیو کنسرت برگزار کردند. بعد از اجراهاشون در ژاپن گروه به کره برگشت. با اینکه فعالیت ها گروه به دلیل کارهای تکی اعضا کمی به تعویق افتاد، سومین مینی آلبوم آنها به نام Stand Up در سال ۲۰۰۸ به معرض عموم در آمد. در این آلبوم Daishi Dance و گروه راک کره ای No Brain نیز با گروه همکاری داشتند. از مینی آلبوم Stand Up حدود ۱۰۰،۰۰۰ نسخه به فروش رسید و آهنگ اصلی این مینی آلبوم به نام Haru Haru به مدت ۶ هفته در صدر تمامی چارت ها قرار داشت، به دنبال آهنگ اصلی بقیه آهنگ های مینی آلبوم نیز جزو ۲۰ آهنگ برتر چارت ها بودند. آهنگ heaven در رده ی دوم، آهنگ Oh My Friend در رده ی نهم، A Good Man در رده ی ۱۲ و Lady در رده ی ۱۶ چارتها قرار گرفتند.

number 1

در همان موقع بیگ بنگ آهنگ ژاپنی خودشون را با عنوان Number 1 در آلبومی به همین اسم منتشر کردند و آهنگ را در برنامه های رادیویی و تلویزیونی به اجرا در آوردند، آلبوم در چارت روزانه Oricon در رده ی سوم جای گرفت. آلبوم بعدی کره ای آنها، Remember نیز در همان سال ۲۰۰۸ منتشر شد، که آهنگ اصلی آن Sunset Glow بود. آهنگ Strong Baby نیز به صورت تکی توسط سونگری منتشر شد. آلبوم بیش از ۲۰۰،۰۰۰ نسخه فروش رفت. بیگ بنگ دومین جایزه ی بهترین هنرمند سال را از Mnet Asian Music Awards در سال ۲۰۰۸ دریافت کرد. در پایان سال ۲۰۰۸، گزارش داده شد که بیگ بنگ در آمدی در حدود ۲۴٫۵ میلیون دلار داشته اند.

۲۰۰۹ – ۲۰۱۰: فعالیت های تکی

lollipop

وقتی گروه ابتدای سال ۲۰۰۹ توقفی داشت، اعضای گروه به فعالیت های تکی پرداختند. آنها گرد هم آمدند تا با ۲NE1 که تحت عنوان ورژن دختر بیگ بنگ قرار بود از شرکت وای جی معرفی شوند، همکاری کنند و آهنگ Lollipop را منتشر کردند. موزیک ویدئوی این آهنگ نیز برای تبلیغ منتشر شد. در اصل برای تبلیغ گوشی های همراه به انتشار در آمد. Lollipop در رده ی اول تمامی چارت ها قرار گرفت. بیگ بنگ همچنین سومین دیجیتال سینگل خودشون را با نام So Fresh, So Cool منتشر کردند برای تبلیغ Hite، اما سونگری به دلیل داشتن سن زیر قانونی در این تبلیغ حضور نداشت.

اولین آلبوم ژاپنی و رسمی گروه زیر نظر Universal Music در آگوست ۲۰۰۹ با دو سینگل My Heaven و Gara Gara GO منتشر شد. آهنگ My Heaven ترجمه شده نسخه کره ای آن و نوشته شده توسط Daishi Dance بود که در رده ی سوم، Gara Gara Go در رده ی پنجم و خود آلبوم در رده ی سوم چارت موسیقی Oricon ژاپن قرار گرفتند.

heartbreaker

بعد از بازگشتشون به کره، اعضا به فعالیت های تکی خودشون بازگشتند. در ۱۸م آگوست، جی دراگون اولین آلبوم خودش رو تحت عنوان Heartbreaker منتشر کرد.

این آلبوم جایزه ی بهترین آلبوم سال را در جشنواره ی موسیقی Mnet سال ۲۰۰۹ با توجه به فروش بیش از ۲۱۰،۰۰۰ تایی خود به دست آورد. ته یانگ دو دیجیتال سینگل با نام های Where U At و Wedding Dress را منتشر کرد تا تبلیغی باشد برای دومین آلبوم خودش که در سال ۲۰۱۰ وارد بازار شد. تاپ به بازیگران سریال Iris پیوست و نقش قاتلی به نام ویک را بازی کرد. ده سونگ و سونگری نیز هر دو در کارهای مختلفی فعالیت داشتند از جمله بازیگری و مجری گری. آنها بعد به هم پیوستند تا آهنگ Let Me Hear Your Voice را برای تیتراژ سریال ژاپنی One Person ضبط کنند. بعدها آهنگ به صورت سینگل به انتشار در آمد.

where u at

برای چندین روز در ژانویه ۲۰۱۰، بیگ بنگ کنسرت بیگ شو ۲۰۱۰ را در استادیوم المپیک سئول برگزار کردند. یک ماه بعد نیز تور Electric Love خود را در ژاپن برگزار کردند. با اینکه هیچ آلبوم رسمی منتشر نکردند ولی در این سال سینگل هایی منتشر کردند مثل Lollipop pt2 که برای تبلیغ LG Cyon’s بود و در چارتها رتبه ی اول را داشت و دیگری Tell Me Goodbye بود که برای پخش سریال Iris در ژاپن ضبط شد. این آهنگ به شدت مورد استقبال قرار گرفت و خیلی ها را مجبور به تحسین کرد و این محبوبیت باعث شد تا این آهنگ به عنوان بهترین آهنگ سال در ۵۲امین جشنواره ی Japan Record انتخاب شود. در همان موقع برای جام جهانی ۲۰۱۰، گروه آهنگ Shout Of The Reds را به همراه گروه راک Transfixion و اسکیتور روی یخ Kim Yuna منتشر کردند.

gd&top

بیشتر سال را، اعضا درگیر فعالیت های تکی خود بودند، از جمله آلبوم GD&TOP و مینی آلبوم سونگری به نام VVIP. بیگ بنگ همچنین چند جایزه ی قابل توجه دیگری را هم برنده شدند، مانند جایزه ی بهترین گروه ۵ نفره تازه وارد و بهترین هنرمند تازه وارد را از ۲۴امین جشنواره ی Gold Disk ژاپن کسب کنند.

vvip

در آخر ماه می، گروه جایزه ی بهترین موزیک ویدئوی پاپ و بهترین گروه تازه وارد را از جشنواره MTV Video Music 2010 ژاپن دریافت کردند. آنها آخرین سینگل ژاپنی خود را با نام Beautiful Hangover در آگوست ۲۵ سال ۲۰۱۰ منتشر کردند.

۲۰۱۱: Tonight و MTV EMA

tonight

بعد از نزدیک به دو سال دوری به عنوان یک گروه، بیگ بنگ با کنسرت Big Show 2011 به کره بازگشت. آنها همچنین مینی آلبوم Tonight خودشون را در این کنسرت به پیش نمایش گذاشتند. که بعد از انتشار، در صدر تمامی چارتهای کره قرار گرفت. این آلبوم همچنین اولین آلبوم از Kpop بود که در چارت آیتونز آمریکا جزو ۱۰ آلبوم برتر قرار میگرفت و تنها آلبوم غیر انگلیسی زبانی بود که در ۱۰۰ آهنگ برتر قرار داشت. تعداد پیش فروش آلبوم به ۱۰،۰۰۰ نسخه در Cyworld رسید که رکوردگروه TVXQ را که در سال ۲۰۰۸ با ۶،۵۰۰ پیش فروش داشتند، شکست.

علاوه بر رکوردی که در پیش فروش آلبوم به دست آورده بودند، بیگ بنگ توانست در تمامی چارت ها در رتبه ی اول قرار بگیرد درست بعد از انتشار. در توضیح مسیرجدیدی که بیگ بنگ در آن قرار گرفته بود، مشخص شد که در طول دو سال دوری استایل موسیقی و حس های آنها عمیق تر شده بود. هفت روز بعد از انتشار آلبوم، گزارش داده شد که بیگ بنگ تا همینجا ۶٫۲ میلیون دلار در آمد داشته اند. در طول مدت فقط یک هفته ۱۰۰،۰۰۰ کپی از آلبوم فروخته شد و مقام اول را در چارت Gaon به دست آورد.

بعد از برنامه ها و اجراهاشون برای Tonight، بیگ بنگ نسخه ی Special آلبوم را با دو آهنگ جدید Stupid Liar و Love Song به انتشار در آورد. موزیک ویدئوی Love Song در کمتر از ۲ روز دو میلیون بیننده داشت. گروه تور Love & Hope خودشون را در می همان سال برگزار کردند.

South Korean band Big Bang pose with their award for Worldwide Act at the MTV Europe Music Awards show in Belfast

بیگ بنگ با ۵۸ میلیون رای برنده ی جایزه ی MTV EMA سال ۲۰۱۱ برای Best Worldwide Act شد. همه ی اعضا در برنامه برای دریافت جایزه حضور داشتند، و لحظه ی فوق العاده خاطره انگیزی را برای طرفدارها رقم زدند زیرا اولین حضور عمومی ده سونگ و جی دراگون، بعد از تصادف ده سونگ و رسوایی مصرف مـ.ـاری جـ.ـوانـ.ـا توسط جی دراگون بود. در ۲۹ نوامبر نیز گروه جایزه ی بهترین موزیک ویدئو را برای Love Song در جشنواره ی Mnet Asian Music دریافت کردند.

شرکت سرگرمی YG 15امین سالگرد خودش را با تور کنسرت خانواده ی وای جی جشن گرفت، که اولین نمایش آنها در سوم دسامبر در سئول کره جنوبی بود. عضو گروه ده سونگ، اولین حضورش بر روی صحنه، بعد از حادثه ی تصادفی که موجب کشته شدن یک موتور سوار شد، بود.

بیگ بنگ سومین آلبوم از بهترین آهنگهاشون را با عنوان The Best Of Big Bang در ۱۴ام دسامبر منتشر کردند که در آن ورژن ژاپنی تمامی آهنگهاشون از جمله Haru Haru بود. این آلبوم در رتبه ی اول چارت Oricon قرار گرفت و در هفته ی اول بیش از ۱۴،۰۰۰ نسخه از آن به فروش رسید و محبوبیت گروه را بیش از پیش آشکار ساخت. گزارش داده شده که بیگ بنگ در آمدی در حدود ۷۷٫۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۱ داشته است با اینکه فقط نیمه ی اول سال را فعالیت داشتند. این درآمد شامل برنامه ی بیگ بنگ در SBS، بیگ شو ۲۰۱۱ و تور Love & Hope آنها در ژاپن نیز میشد.

۲۰۱۲ – ۲۰۱۳: Alive و اولین تور جهانی

BIGBANG ALIVE_001

در ۲۰ام ژانویه ی ۲۰۱۲ شرکت YG شروع به انتشار تیزرهایی برای پنجمین مینی آلبوم گروه به نام Alive کرد، که در ۲۹ام فوریه، هم به صورت آنلاین و هم در بازار به فروش گذاشته شد. ۲۶۰،۰۰۰ نسخه از این مینی آلبوم فقط در مدت دو هفته به فروش رسید. یکی از آهنگ های اصلی مینی آلبوم به نام Blue یک هفته قبل از انتشار آلبوم، منتشر شد که در تمامی چارت ها در رتبه ی اول قرار گرفت. این مینی آلبوم یک موفقیت فوق العاده بود و در اولین ماه انتشارش ۲۰۰،۰۰۰ نسخه از آن به فروش رسید.

در عرصه ی بین المللی، بیگ بنگ ۵ رتبه را در بیلبورد kpop’s hot 100 به دست آورد و در بیلبورد ۲۰۰، در رتبه ی ۱۵۰ قرار گرفت و آنها اولین هنرمندی شدند که با آلبوم کره ای در این رتبه قرار گرفتند. محبوبیت آنها همچنین باعث شد در بیلبوردSocial 50 در رتبه ی ۲۴ قرار بگیرد. از وقتی که Alive منتشر شد، بیگ بنگ توسط سایت های بزرگی چون Time Magazine شناخته و مورد توجه قرار گرفت، همچنین عکس آنها در صفحه ی Grammy Awards قرار گرفت.

alive tour

انتشار آلبوم، هم زمان با کنسرت Big Show 2012 بود که در استادیوم پارک المپیک سئول از ۲ام تا ۴ام مارچ برگزار شد و ۴۰،۰۰۰ طرفدار را به خود جذب کرد. این کنسرت شروع رسمی اولین تور جهانیشون به نام Big Bang Alive Garaxy Tour 2012 بود که توسط طراح رقص Laurieann Gibson رهبری شد و در ۲۱ شهر از ۱۳ کشور برگزار شد. فیلم کنسرت Big Show در ۱۶۰ کشور توسط MTV World Stage پخش شد.

در ۶ام مارچ ۲۰۱۲، موزیک ویدئوی آهنگ Fantastic Baby در یـ.ـوتـ.ـیـ.ـوب منتشر شد. تا الان این ویدئو با بیش از ۱۰۰ میلیون بازدید پر طرفدارترین ویدئوی آنها بوده است.

ورژن ژاپنی Alive با دو آهنگ ژاپنی در ۲۰ام مارچ، هم به صورت آنلاین و هم در بازار برای فروش قرار گرفت که ورژن ژاپنی آهنگ پر طرفدار Haru Haru نیز به عنوان آهنگ Bonus نیز در آن قرار داشت. از این آلبوم در اولین روز انتشار ۲۳،۰۰۰ نسخه به فروش رسید و در رتبه ی دوم چارت های Oricon قرار گرفت. در اولین ماه نیز ۱۰۰،۰۰۰ نسخه از آن به فروش رسید و توسط RIAJ رتبه ی طلایی را از آن خودش کرد. اجراهای آنها در ژاپن با اجرا در فستیوال Springroove در کنار هنرمندهای هیپ هاپ آمریکایی و ژاپنی آغاز شد. بیگ بنگ در کنار هم شرکتی خودشون ۲NE1 اولین هنرمندهای کره ای بودند که در این فستیوال دعوت می شدند.

در ادامه ی موفقیت هاشون، بیگ بنگ در ۳ام جوئن ورژن Special مینی آلبوم Alive را با نام Still Alive منتشر کردند که شامل چهار آهنگ جدید میشد که آهنگ اصلی آن Monster نام داشت. از این آلبوم در اولین ماه انتشار بیش از ۱۰۰،۰۰۰ نسخه به فروش رسید. همچنین، ورژن ژاپنی این آلبوم در ۲۰ام جوئن در ژاپن منتشر شد. موفقیت این ورژن آلبوم آنها نیز باعث شد آنها در چارت بیلبورد Social 50 در رتبه ی ۱۱ قرار بگیرند و از نظر بین المللی بیش از پیش مطرح شوند.

در ماه های می و جوئن، گروه بیشتر متمرکز به تور جهانیشون در ژاپن شد، آنها در شهرهای ناگویا، یوکوهاما، اوساکا، سایتاما و فوکوئوکا اجرا کردند. قسمت کوچکتری از تور جهانی آنها از جولای تا اوایل آگوست در چین ادامه پیدا کرد، که بیگ بنگ در شانگهای، گوانگژو و پکن کنسرت برگزار کردند. گروه از اواخر سپتامبر تا اکتبر را به جنوب شرقی آسیا رفتند و در سنگاپور، تایلند، اندونزی، تایوان، فیلیپین و مالزی نیز تور خودشون را ادامه دادند.

بعد از آن گروه در ابتدای نوامبر تور خودشون را در آمریکا آغاز کردند که به نیوجرسی و لس آنجلس در ایالت آمریکا و لیما، پرو نیز رفتند. بعد از چند اجرا در آمریکا، گروه به ژاپن، برای آخرین کنسرتشون برگشت. و در بزرگترین استادیوم های ژاپن از جمله Osaka Dome, Tokyo Dome و Fukuoka Dome نیز اجرا کردند. بیگ بنگ در هونگ کونگ و انگلستان در دسامبر ۲۰۱۲ نیز اجرا داشتند. یک روز برای انگلستان در نظر گرفته شده بود اما به دلیل استقبال بیش از حد انتظار، یک روز دیگر نیز ادامه پیدا کرد.

گروه تور خود را با کنسرت هایی در اوساکا در تاریخ ۱۲ام و ۱۳ام دسامبر و سه روز در استادیوم ژیمناستیک سئول در تاریخ ۲۵ام، ۲۶ام و ۲۷ام دسامبر سال ۲۰۱۳ به پایان رساندند.

در ۳۰ نوامبر سال ۲۰۱۲ بیگ بنگ سه جایزه را از ۱۴امین جشنواره موسیقی آسیا Mnet دریافت کرد از جمله بهترین گروه مرد و هنرمند سال. لیدر گروه جی دراگون نیز جایزه ی بهترین خواننده ی مرد را نیز در همان جشنواره از آن خود کرد.

۲۰۱۳: فعالیت های تکی اعضا

dscover

ده سونگ در ۲۷ام فوریه ی ۲۰۱۳ اولین آلبوم تکی خود را به نام D’scover منتشر کرد. این آلبوم به زبان ژاپنی بود و شامل ۱۲ آهنگ می شد که بیشتر آنها کاور آهنگ های ژاپنی بود. این آلبوم همچنین شامل ورژن ژاپنی آهنگ های تکی ده سونگ به نامهای Wings و Baby Don’t Cry بود. در ابتدا گفته شد که ده سونگ چهار کنسرت در کوبه و توکیو برای تبلیغ آلبومش برگزار خواهد کرد. با این حال در ۲۸ام فوریه، اعلام شد به دلیل درخواست های فراوان، ده سونگ ۲۱ کنسرت در ۱۷ شهر خواهد داشت که در آخر ۲۵ کنسرت در ۱۸ شهر برگزار کرد. این تور از ۲۳ام مارچ در سالنWorld Memorial شهر کوبه آغاز شد و در ۱۸ام جوئن در سالن Knagawa یوکوهاما به پایان رسید.

lets talk about lo ve

دومین مینی آلبوم تکی سونگری به نام Let’s Talk about Love در ۱۹ام آگوست ۲۰۱۳ به صورت آنلاین منتشر شد و خود آلبوم نیز در ۲۱ام آگوست به معرض فروش قرار گرفت. تا آخر سپتامبر اجراهای وی برای این آلبوم ادامه داشت. ورژن ژاپنی آلبوم نیز در ۹ام اکتبر ۲۰۱۳ با یک آهنگ اضافه به نام The Feelings Painted Sky منتشر شد که این آهنگ برای یک سریال ژاپنی به نام Yubikoi kimi ni Okuru messageمورد استفاده قرار گرفت.

coup detat

جی دراگون پارت اول دومین آلبوم خودش را به نام Coup D’Etat در ۲ام سپتامبر ۲۰۱۳ منتشر کرد. دومین قسمت از این آلبوم در ۵ام دسامبر ۲۰۱۳ به صورت آنلاین منتشر شد. در ۱۳ام دسامبر ۲۰۱۳ آلبوم به همراه یک آهنگ هدیه وارد بازار شد. با انتشار آلبوم تکی او، جی دراگون جایزه ی محبوب ترین هنرمند بین المللی را در جشنواره ی موسیقی Tudou Young Choice در ۲۲ام نوامبر ۲۰۱۳ دریافت کرد. جی دراگون همچنین جایزه های بهترین هنرمند سال، بهترین موزیک ویدئو، بهترین خواننده ی مرد و بهترین اجرای رقص را از جشنواره ی موسیقی Mnet ((MAMA در ۲۲ام نوامبر ۲۰۱۳ دریافت کرد.

commitment

فیلم تاپ به نام Commitment در ۶ام نوامبر ۲۰۱۳ بر روی پرده ی سینما رفت. این فیلم در ۱۵ روز بعد از انتشار یک میلیون بیننده داشت. به دلیل استقبال فراوان از این فیلم گفته شد که این فیلم در بیشتر شهرهای آمریکای شمالی به نمایش خواهد آمد. تاپ همچنین دومین سینگل خود به نام Doom Dada در ۱۵ام نوامبر ۲۰۱۳ منتشر کرد. این آهنگ در بسیاری از چارتهای کره و همچنین آیتونز در رتبه ی اول قرار گرفت. تاپ برای اولین بار این آهنگ را در جشنواره ی MAMA در ۲۲ام نوامبر به اجرا در آورد.

ته یانگ در ۸ام نوامبر سال ۲۰۱۳ با انتشار آهنگ Ringa Linga به عنوان خواننده ی تکخوان توانست نه تنها در صدر چارتهای موسیقی کره جنوبی قرار بگیرد بلکه در چارتهای دیگر کشورها نیز توانست مقام نخست را به خود اختصاص دهد. شرکت YG نیز اظهار داشت که آهنگ ته یانگ توجه خیلی از افراد در کشورهای گوناگون را به خود اختصاص داده است و توسط دیگر شرکتهای آمریکایی درخواست همکاری داشته است.

اسم هنری

اسم اصلی

تاریخ تولد

انگلیسی

کره ای

ژاپنی

انگلیسی

کره ای

T.O.P T.O.P Choi Seung-hyun 최승현 (November 4, 1987 (age ۲۶
Taeyang 태양 SOL Dong Young-bae 동영배 (May 18, 1988 (age ۲۵
G-Dragon 지드래곤 GD Kwon Ji-yong 권지용 (August 18, 1988 (age ۲۵
Daesung 대성 D-Lite Kang Dae-sung 강대성 (April 26, 1989 (age ۲۵
Seungri 승리 V.I Lee Seung-hyun 이승현 (December 12, 1990 (age ۲۳

 

تورها:

تورهای کره

 • (The Real (۲۰۰۶
 • (Want You Tour (۲۰۰۷
 • (The Great (۲۰۰۷
 • (Global Warning Tour (۲۰۰۸
 • (Big Show 2009 (۲۰۰۹
 • (Big Show 2010 (۲۰۱۰
 • (Big Show 2011 (۲۰۱۱
 • (Big Show 2012 (۲۰۱۲
 • (BIGBANG+α in Seoul (۲۰۱۴

تورهای ژاپن

 • (Stand Up Tour (۲۰۰۸
 • (Electric Love Tour (۲۰۱۰
 • (Love and Hope Tour (۲۰۱۱
 • (Japan Dome Tour (۲۰۱۳–۲۰۱۴

تورهای جهانی

 • (BIGBANG Alive Galaxy Tour 2012 (۲۰۱۲-۲۰۱۳

کنسرت های تکی اعضا

 • (Taeyang: Hot Concert Tour (۲۰۰۸
 • (G-Dragon: Shine A Light Concert (۲۰۰۹
 • (Taeyang: Solar Concert Tour (۲۰۱۰
 • (Daesung: D’scover Tour in Japan (۲۰۱۳
 • (G-Dragon: One of a Kind World Tour (2013

کنسرت های خانواده ی وای جی

 • (YG Family 10th Anniversary World Tour (۲۰۰۶
 • (YG Family in Seoul (۲۰۱۰
 • (YG Family 15th Anniversary Tour (۲۰۱۱–۲۰۱۲
 • (YG Family 2nd World Tour (۲۰۱۴

Source: Wikipedia – Translated To Persian By: Honeyeli@YG-Family.ir

 

 در حال بروزرسانی…
 در حال بروزرسانی…
 در حال بروزرسانی…
 در حال بروزرسانی…
 در حال بروزرسانی…